Catholic-Hierarchy DC

Bishop Damián Iguacén Borau

Deceased

Bishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain


Events

DateAgeEventTitle
12 Feb 1916Born
7 Jun 194125.3Ordained PriestPriest of Huesca, Spain
10 Aug 197054.4AppointedBishop of Barbastro, Spain
11 Oct 197054.6Ordained BishopBishop of Barbastro, Spain
23 Sep 197458.6AppointedBishop of Teruel (-Albarracín), Spain
14 Aug 198468.5AppointedBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
12 Jun 199175.3RetiredBishop of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain
24 Nov 2020104.7DiedBishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife, Spain

MicroData Summary for Damián Iguacén Borau (VIAF: 32136804)
Bishop Damián Iguacén Borau (born , died ) Bishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife

EventPlace
Birth PlaceFuencalderas
Ordained BishopBarbastro, Diocese of Barbastro
Death PlaceHuesca, Diocese of Huesca

  • a priest for 79.4 years
  • a bishop for 50.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 123
  • opd/c1: CB, 8 Feb 2018
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 18, Number 946
  • d: CB, 24 Nov 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 25 Nov 2020

Quantcast