Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vekoslav Grmič

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Maribor, Slovenia

Titular Bishop of Uchi Maius


Events

DateAgeEventTitle
4 Jun 1923Born
29 Jun 195027.0Ordained PriestPriest of Lavant, Slovenia
27 Feb 196844.7AppointedAuxiliary Bishop of Maribor, Slovenia
27 Feb 196844.7AppointedTitular Bishop of Uchi Maius
21 Apr 196844.8Ordained BishopTitular Bishop of Uchi Maius
1978²54.5AppointedAdministrator of Maribor, Slovenia
6 Nov 198057.4ResignedAuxiliary Bishop of Maribor, Slovenia
6 Nov 198057.4CeasedAdministrator of Maribor, Slovenia
21 Mar 200581.7DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Maribor, Slovenia

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Vekoslav Grmič (VIAF: 73896238)
Bishop Vekoslav Grmič (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Maribor

EventPlace
Birth PlaceSveti Jurij ob &#scaron;čavnici
Death PlaceMaribor, Diocese of Maribor

  • a priest for 54.7 years
  • a bishop for 36.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 2 Feb 2021

Quantcast