Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michel-Joseph-Gérard Gagnon, M. Afr. †

Deceased

Bishop of Laghouat, Algeria


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1933Born
1 Apr 195623.0Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
28 Mar 198047.0AppointedBishop of Djibouti
4 May 198047.1Ordained BishopBishop of Djibouti
3 Jul 198754.2ResignedBishop of Djibouti
4 Feb 199157.8AppointedBishop of Laghouat, Algeria
1 Jun 200471.1DiedBishop of Laghouat, Algeria

MicroData Summary for Michel-Joseph-Gérard Gagnon (VIAF: 49369572)
Bishop Michel-Joseph-Gérard Gagnon M. Afr. (born , died ) Bishop of Laghouat

EventPlace
Birth PlaceQuébec, Archdiocese of Québec, Canada
Ordained PriestCarthage, Archdiocese of Carthage, Tunisia
Ordained BishopOpen Air, Esplanade du Palais du Peuple, Kinshasa, Archdiocese of Kinshasa, Congo (Dem. Rep.)

  • a priest for 48.1 years
  • a bishop for 24.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 60, Number 4,572
  • op.loc: CB, 8 May 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 10 May 2021

Quantcast