Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jesus Armamento Dosado, C.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Ozamiz, Philippines


Events

DateAgeEventTitle
1 Sep 1939Born
28 May 196626.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
31 Oct 197738.1AppointedAuxiliary Bishop of Cebu, Philippines
31 Oct 197738.1AppointedTitular Bishop of Nabala
25 Jan 197838.3Ordained BishopTitular Bishop of Nabala
4 Jun 197939.7AppointedAuxiliary Bishop of Cagayan de Oro, Philippines
29 Jul 198141.9AppointedBishop of Ozamis, Philippines
24 Jan 198343.3AppointedArchbishop of Ozamiz, Philippines
10 Apr 198343.6InstalledArchbishop of Ozamiz, Philippines
4 Oct 201677.0RetiredArchbishop of Ozamiz, Philippines
23 Jun 202080.8DiedArchbishop Emeritus of Ozamiz, Philippines

MicroData Summary for Jesus Armamento Dosado
Archbishop Jesus Armamento Dosado C.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Ozamiz

EventPlace
Birth PlaceSogod
Death PlaceOzamiz City, Archdiocese of Ozamiz

  • a priest for 54.0 years
  • a bishop for 42.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/ab: Le Petit Episcopologe, Issue 111
  • r: Bollettino, 4 Oct 2016
  • d: CB, 23 Jun 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 24 Jun 2020

Quantcast