Catholic-Hierarchy DC

Bishop Firmin Courtemanche, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Chipata, Zambia


Events

DateAgeEventTitle
6 Mar 1913Born
10 Jun 193926.2Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
7 Mar 194734.0AppointedPrefect of Fort Jameson, Zambia
7 May 195340.1AppointedVicar Apostolic of Fort Jameson, Zambia
7 May 195340.1AppointedTitular Bishop of Carystus
21 Sep 195340.5Ordained BishopTitular Bishop of Carystus
25 Apr 195946.1AppointedBishop of Chipata, Zambia
11 Nov 197057.6ResignedBishop of Chipata, Zambia
3 Nov 199986.6DiedBishop Emeritus of Chipata, Zambia

MicroData Summary for Firmin Courtemanche
Bishop Firmin Courtemanche M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Chipata

EventPlace
Birth PlaceSaint-Pie-de-Bagot, Canada
Ordained BishopSaint Hyacinthe, Cathedral, Saint-Hyacinthe, Diocese of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada

  • a priest for 60.3 years
  • a bishop for 46.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 128
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 14, Number 744
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 22, Number 1,261

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast