Catholic-Hierarchy DC

Bishop Richard Cleire, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kasongo, Congo (Dem. Rep.)

Titular Bishop of Tadamata


Events

DateAgeEventTitle
28 Oct 1900Born
29 Jun 192625.6Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
14 Dec 194444.1AppointedVicar Apostolic of Kivu, Congo (Dem. Rep.)
14 Dec 194444.1AppointedTitular Bishop of Claudiopolis in Isauria
4 Mar 194544.3Ordained BishopTitular Bishop of Claudiopolis in Isauria
10 Jan 195251.2AppointedVicar Apostolic of Kasongo, Congo (Dem. Rep.)
10 Nov 195959.0AppointedBishop of Kasongo, Congo (Dem. Rep.)
5 Apr 196362.4ResignedBishop of Kasongo, Congo (Dem. Rep.)
5 Apr 196362.4AppointedTitular Bishop of Tadamata
8 Jan 196867.1DiedBishop Emeritus of Kasongo, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Richard Cleire
Bishop Richard Cleire M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Kasongo

EventPlace
Birth PlaceAnvers

  • a priest for 41.5 years
  • a bishop for 22.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1945, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast