Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antônio do Carmo Cheuiche, O.C.D. †

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brazil

Titular Bishop of Sutunurca


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1927Born
10 Mar 195123.7Ordained PriestPriest of Order of Discalced Carmelites
2 Apr 196941.8AppointedAuxiliary Bishop of Santa Maria, Rio Grande do Sul, Brazil
2 Apr 196941.8AppointedTitular Bishop of Sutunurca
29 Jun 196942.0Ordained BishopTitular Bishop of Sutunurca
5 May 197143.8AppointedAuxiliary Bishop of Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brazil
27 Jun 200174.0ResignedAuxiliary Bishop of Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brazil
14 Oct 200982.3DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brazil

MicroData Summary for Antônio do Carmo Cheuiche (VIAF: 14876168)
Bishop Antônio do Carmo Cheuiche O.C.D. (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Porto Alegre

EventPlace
Birth PlaceCaçapava do Sul
Ordained BishopPorto Alegre, Archdiocese of Porto Alegre, Rio Grande do Sul
Death PlaceIvoti

  • a priest for 58.5 years
  • a bishop for 40.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 5, Number 177

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast