Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alcides Jorge Pedro Casaretto

Bishop Emeritus of San Isidro, Argentina


Events

DateAgeEventTitle
27 Dec 1936 Born
5 Sep 196427.6Ordained PriestPriest
28 Dec 197640.0AppointedBishop of Rafaela, Argentina
19 Mar 197740.2Ordained BishopBishop of Rafaela, Argentina
14 Mar 198346.2AppointedCoadjutor Bishop of San Isidro, Argentina
15 Jun 198346.4InstalledCoadjutor Bishop of San Isidro, Argentina
13 May 198548.3SucceededBishop of San Isidro, Argentina
30 Dec 201175.0RetiredBishop of San Isidro, Argentina
26 Jun 201275.4AppointedApostolic Administrator of Merlo-Moreno, Argentina
6 May 201376.3CeasedApostolic Administrator of Merlo-Moreno, Argentina

MicroData Summary for Alcides Jorge Pedro Casaretto
Bishop Alcides Jorge Pedro Casaretto (born ) Bishop Emeritus of San Isidro

EventPlace
Birth PlaceBuenos Aires, Archdiocese of Buenos Aires
Ordained BishopRafaela, Diocese of Rafaela

Please contact the Bishop through the Diocese of San Isidro.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 30 Dec 2011
  • ab: Bollettino, 26 Jun 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 41, Number 2,653
  • c34: Le Petit Episcopologe, Issue 43, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast