Catholic-Hierarchy DC

Bishop Miguel Ángel D’Annibale

Deceased

Bishop of San Martín, Argentina


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1959Born
6 Dec 198526.6Ordained PriestPriest of San Isidro, Argentina
19 Feb 201151.8AppointedAuxiliary Bishop of Río Gallegos, Argentina
19 Feb 201151.8AppointedTitular Bishop of Nasai
29 Apr 201152.0Ordained BishopTitular Bishop of Nasai
22 May 201152.1InstalledAuxiliary Bishop of Río Gallegos, Argentina
18 Apr 201253.0AppointedApostolic Administrator of Río Gallegos, Argentina
21 Feb 201353.9AppointedBishop of Río Gallegos, Argentina
15 Jun 201859.2AppointedBishop of San Martín, Argentina
14 Apr 202061.0DiedBishop of San Martín, Argentina

MicroData Summary for Miguel Ángel D’Annibale
Bishop Miguel Ángel D’Annibale (born , died ) Bishop of San Martín

EventPlace
Birth PlaceBuenos Aires, Archdiocese of Buenos Aires
Ordained BishopSalón Juan Pablo II del Colegio Carmen Arriola de Marín, San Isidro, Diocese of San Isidro
Death PlaceCentro de Educación Médica e Investigaciones Clínicas, Buenos Aires, Archdiocese of Buenos Aires

  • a priest for 34.3 years
  • a bishop for 8.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 19 Feb 2011
  • ob/c2+: CB, 27 Apr 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 206, Number 17,043
  • ab: Bollettino, 21 Feb 2013
  • ab: Bollettino, 15 Jun 2018
  • d: CB, 14 Apr 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 29 Dec 2020

Quantcast