Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Cantisani

Deceased

Archbishop Emeritus of Catanzaro-Squillace, Italy


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1926Born
16 Jun 194922.6Ordained PriestPriest
18 Nov 197145.0AppointedArchbishop of Rossano, Italy
27 Dec 197145.1Ordained BishopArchbishop of Rossano, Italy
7 Apr 197952.4AppointedArchbishop of Rossano e Cariati, Italy
31 Jul 198053.7AppointedArchbishop of Catanzaro, Italy
31 Jul 198053.7AppointedBishop of Squillace, Italy
30 Sep 198659.9AppointedArchbishop of Catanzaro-Squillace, Italy
31 Jan 200376.2RetiredArchbishop of Catanzaro-Squillace, Italy
1 Jul 202194.6DiedArchbishop Emeritus of Catanzaro-Squillace, Italy

MicroData Summary for Antonio Cantisani (VIAF: 88993801)
Archbishop Antonio Cantisani (born , died ) Archbishop Emeritus of Catanzaro-Squillace

EventPlace
Birth PlaceLauria Superiore
Ordained BishopImmacolata, Church, Sapri
Death PlaceCatanzaro, Archdiocese of Catanzaro-Squillace

  • a priest for 72.0 years
  • a bishop for 49.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 21, Number 1,151
  • d: CB, 1 Jul 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 1 Jul 2021

Quantcast