Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luigi Bommarito

Deceased

Archbishop Emeritus of Catania, Italy


Events

DateAgeEventTitle
1 Jun 1926Born
2 Apr 194922.8Ordained PriestPriest of Monreale, Italy
18 Mar 197649.7AppointedAuxiliary Bishop of Agrigento (Girgenti), Italy
18 Mar 197649.7AppointedTitular Bishop of Vannida
1 Jun 197650.0Ordained BishopTitular Bishop of Vannida
2 May 198053.9AppointedBishop of Agrigento (Girgenti), Italy
1 Jun 198862.0AppointedArchbishop of Catania, Italy
7 Jun 200276.0RetiredArchbishop of Catania, Italy
19 Sep 201993.2DiedArchbishop Emeritus of Catania, Italy

MicroData Summary for Luigi Bommarito
Archbishop Luigi Bommarito (born , died ) Archbishop Emeritus of Catania

EventPlace
Birth PlaceTerrasini, Archdiocese of Monreale
Ordained BishopS. Maria Nuova, Monreale, Archdiocese of Monreale
Death PlaceTerrasini, Archdiocese of Monreale

  • a priest for 70.4 years
  • a bishop for 43.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133
  • d: CB, 19 Sep 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 39, Number 2,429

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast