Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jan Bagiński

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Opole, Poland

Titular Bishop of Tagarata


Events

DateAgeEventTitle
31 May 1932Born
17 Jun 195624.0Ordained PriestPriest
8 Jul 198553.1AppointedAuxiliary Bishop of Opole, Poland
8 Jul 198553.1AppointedTitular Bishop of Tagarata
15 Aug 198553.2Ordained BishopTitular Bishop of Tagarata
14 Aug 200977.2RetiredAuxiliary Bishop of Opole, Poland
19 May 201986.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Opole, Poland

MicroData Summary for Jan Bagiński (VIAF: 123941813)
Bishop Jan Bagiński (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Opole

EventPlace
Birth PlaceKamionka
Death PlaceHouse of the Retired Priests, Opole, Diocese of Opole

  • a priest for 62.9 years
  • a bishop for 33.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 14 Aug 2009
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 213, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 19 May 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast