Catholic-Hierarchy DC

Madagascar

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
24 May 200956.3Ordained BishopGeorges Varkey Puthiyakulangara, M.E.P.Coadjutor Bishop of Port-BergéBishop
13 Nov 200975.5RetiredFélix Ramananarivo, M.S. †Bishop of AntsirabéBishop Emeritus
60.5AppointedPhilippe RanaivomananaBishop of Antsirabé
9 Jan 201084.4DiedArmand Gaétan RazafindratandraCardinal, Archbishop Emeritus of Antananarivo
2 Feb 201063.8AppointedAugustine KasujjaApostolic Nuncio to Nigeria
49.9SucceededRoger Victor RakotondrajaoBishop of Mahajanga
62.5ResignedJoseph Ignace RandrianasoloBishop of MahajangaBishop Emeritus
4 Feb 201062.5DiedJoseph Ignace RandrianasoloBishop Emeritus of Mahajanga
13 Feb 201051.3AppointedEugene Martin NugentTitular Archbishop of Domnach SechnaillApostolic Nuncio to Madagascar
51.3AppointedEugene Martin NugentApostolic Nuncio to Madagascar
51.3AppointedEugene Martin NugentApostolic Delegate to ComorosApostolic Nuncio to Madagascar
26 Feb 201078.7RetiredDonald Joseph Leo Pelletier, M.S.Bishop of MorondavaBishop Emeritus
42.1AppointedMarie Fabien Raharilamboniaina, O.C.D.Bishop of Morondava
55.7AppointedDésiré TsarahazanaArchbishop of Toamasina
13 Mar 201051.4AppointedEugene Martin NugentApostolic Nuncio to MauritiusApostolic Nuncio to Madagascar
51.4AppointedEugene Martin NugentApostolic Nuncio to SeychellesApostolic Nuncio to Madagascar
18 Mar 201051.4Ordained BishopEugene Martin NugentTitular Archbishop of Domnach SechnaillApostolic Nuncio to Madagascar
25 Mar 201046.7AppointedJean de Dieu RaoelisonAuxiliary Bishop of Antananarivo
46.7AppointedJean de Dieu RaoelisonTitular Bishop of CorniculanaAuxiliary Bishop of Antananarivo
16 May 201042.3Ordained BishopMarie Fabien Raharilamboniaina, O.C.D.Bishop of Morondava
13 Jun 201046.9Ordained BishopJean de Dieu RaoelisonTitular Bishop of CorniculanaAuxiliary Bishop of Antananarivo
25 Aug 201070.0ResignedAgostino MarchettoSecretary of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant PeopleSecretary Emeritus
21 Feb 201179.9AppointedSergio SebastianiCardinal-Priest of Sant’EustachioCardinal, President Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See
16 Jul 201147.9AppointedFulgence Razakarivony, M.S.Bishop of Ihosy
6 Aug 201163.1AppointedBruno MusaròApostolic Nuncio to Cuba
6 Nov 201148.2Ordained BishopFulgence Razakarivony, M.S.Bishop of Ihosy
9 Nov 201161.4DiedJean-Paul RandriamananaAuxiliary Bishop of Antananarivo
15 Nov 201169.3AppointedAdriano BernardiniApostolic Nuncio to Italy
69.3AppointedAdriano BernardiniApostolic Nuncio to San MarinoApostolic Nuncio to Italy
15 Jun 201284.9DiedAlbert Joseph TsiahoanaArchbishop Emeritus of Antsiranana
9 Jul 201279.8DiedRené Joseph RakotondrabéBishop Emeritus of Toamasina
12 May 201379.0DiedFélix Ramananarivo, M.S. †Bishop Emeritus of Antsirabé
27 Nov 201375.7RetiredMichel Malo, Ist. del PradoArchbishop of AntsirananaArchbishop Emeritus
58.6AppointedBenjamin Marc Balthason Ramaroson, C.M.Archbishop of Antsiranana
15 Dec 201360.9SucceededGeorges Varkey Puthiyakulangara, M.E.P.Bishop of Port-Bergé
74.1ResignedArmand ToasyBishop of Port-BergéBishop Emeritus
16 Jan 201462.8AppointedJosé Alfredo Caires de Nobrega, S.C.I.Apostolic Administrator of FarafanganaBishop of Mananjary
25 Jan 201458.8InstalledBenjamin Marc Balthason Ramaroson, C.M.Archbishop of Antsiranana

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 27 Aug 2014