Catholic-Hierarchy DC

Haïti

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
28 Jul 201250.5Ordained BishopMax Leroy MésidorBishop of Fort-LibertéArchbishop of Cap-Haïtien
10 Nov 201262.9AppointedQuesnel Alphonse, S.M.M.Auxiliary Bishop of Port-au-PrinceBishop of Fort-Liberté
62.9AppointedQuesnel Alphonse, S.M.M.Titular Bishop of DionysianaBishop of Fort-Liberté
22 Dec 201263.0Ordained BishopQuesnel Alphonse, S.M.M.Titular Bishop of DionysianaBishop of Fort-Liberté
8 Apr 201385.2DiedFrançois-Wolff LigondéArchbishop Emeritus of Port-au-Prince
75.1AppointedPaolo RomeoApostolic Administrator of Piana degli Albanesi (Italo-Albanese), ItalyCardinal, Archbishop Emeritus of Palermo, Italy
27 Jul 201375.6RetiredJoseph LafontantAuxiliary Bishop of Port-au-PrinceAuxiliary Bishop Emeritus
21 Sep 201372.9AppointedLorenzo BaldisseriCardinal, Secretary General of the Synod of Bishops
1 Nov 201351.8AppointedMax Leroy MésidorCoadjutor Archbishop of Cap-HaïtienArchbishop
18 Dec 201365.4AppointedLuigi BonazziApostolic Nuncio to Canada
28 Jan 201473.3ResignedLorenzo BaldisseriSecretary of the College of CardinalsCardinal, Secretary General of the Synod of Bishops
22 Feb 201473.3AppointedLorenzo BaldisseriCardinal-Deacon of Sant’Anselmo all’AventinoCardinal, Secretary General of the Synod of Bishops
73.3Elevated to CardinalLorenzo BaldisseriCardinal, Secretary General of the Synod of Bishops
55.2AppointedChibly LangloisCardinal-Priest of San Giacomo in AugustaCardinal, Bishop of Les Cayes
55.2Elevated to CardinalChibly LangloisCardinal, Bishop of Les Cayes
11 May 201473.6InstalledLorenzo BaldisseriCardinal-Deacon of Sant’Anselmo all’AventinoCardinal, Secretary General of the Synod of Bishops
7 Jun 201455.5InstalledChibly LangloisCardinal-Priest of San Giacomo in AugustaCardinal, Bishop of Les Cayes
1 Jul 201455.0AppointedBernardito Cleopas AuzaPermanent Observer to United Nations
25 Oct 201464.8AppointedQuesnel Alphonse, S.M.M.Bishop of Fort-Liberté
22 Nov 201476.0RetiredLouis Nerval Kébreau, S.D.B.Archbishop of Cap-HaïtienArchbishop Emeritus
52.8SucceededMax Leroy MésidorArchbishop of Cap-Haïtien
13 Dec 201465.0InstalledQuesnel Alphonse, S.M.M.Bishop of Fort-Liberté
10 Jan 201556.2AppointedEugene Martin NugentApostolic Nuncio to Haiti
28 Jun 201577.3CeasedPaolo RomeoApostolic Administrator of Piana degli Albanesi (Italo-Albanese), ItalyCardinal, Archbishop Emeritus of Palermo, Italy
22 Jul 201564.0DiedSimon-Pierre Saint-Hillien, C.S.C. †Bishop of Hinche
27 Oct 201577.6RetiredPaolo RomeoArchbishop of Palermo, ItalyCardinal, Archbishop Emeritus
5 Dec 201586.7DiedLuigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
4 Apr 201648.5AppointedJean DésinordBishop of Hinche
12 Apr 201670.2AppointedChristophe Louis Yves Georges PierreApostolic Nuncio to United States of America
4 Jun 201653.1AppointedSylvain Ducange, S.D.B.Auxiliary Bishop of Port-au-Prince
53.1AppointedSylvain Ducange, S.D.B.Titular Bishop of NovaeAuxiliary Bishop of Port-au-Prince
2 Jul 201648.7Ordained BishopJean DésinordBishop of Hinche
27 Aug 201653.3Ordained BishopSylvain Ducange, S.D.B.Titular Bishop of NovaeAuxiliary Bishop of Port-au-Prince

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.7, 31 Aug 2016; Data: 19 Nov 2016