Catholic-Hierarchy DC

Turkey

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
25 Apr 1943 Archbishop Hovhannes TcholakianArchbishop of Istanbul (Armenian)
21 Mar 1953 Archbishop Giuseppe Germano Bernardini, O.F.M. Cap.Archbishop Emeritus of Izmir (Smirne)
29 Sep 1954 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
15 Jul 1956 Sergio Cardinal SebastianiPresident Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia
28 Mar 1959 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
3 Jul 1960 Archbishop Kévork Khazoumian, I.C.P.B.Coadjutor Archbishop Emeritus of Istanbul (Armenian)
8 Oct 1961 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber, Roman Curia
11 Aug 1963 Archbishop Ruggero Franceschini, O.F.M. Cap.Archbishop of Izmir (Smirne)
21 May 1967 Archbishop Boghos Lévon ZékiyanApostolic Administrator of Istanbul (Armenian)
23 Jul 1967 Archbishop Antonio LucibelloApostolic Nuncio to Turkey
24 May 1969 Bishop Louis Pelâtre, A.A.Vicar Apostolic of Istanbul
25 May 1986 Archbishop Julio MuratApostolic Nuncio to Zambia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 1 Jul 2014