Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ramzi Garmou, Ist. del Prado

Archbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey

Note/Previous Titular See: (Apostolic Visitor for Caldeans Residing in Europe)


Events

DateAgeEventTitle
5 Feb 1945 Born
13 Jan 197731.9Ordained PriestPriest of Teheran (Chaldean), Iran
5 May 199550.2AppointedCoadjutor Archbishop of Teheran (Chaldean), Iran
25 Feb 199651.0Ordained BishopCoadjutor Archbishop of Teheran (Chaldean), Iran
7 Feb 199954.0SucceededArchbishop of Teheran (Chaldean), Iran
2013¹67.9AppointedAdministrator of Ahwaz (Chaldean), Iran
20 Jul 201368.4AppointedApostolic Visitor (Visitator)
19 Nov 201671.7ResignedApostolic Visitor (Visitator)
22 Dec 201873.8ConfirmedArchbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Ramzi Garmou
Archbishop Ramzi Garmou Ist. del Prado (born ) Archbishop of Diarbekir (Amida)

EventPlace
Birth PlaceZākhō
Ordained BishopSt-Joseph, Cathedral, Téhéran, Archdiocese of Teheran (Chaldean), Iran

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Diarbekir (Amida) (Chaldean).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 144, Number 12,688
  • s: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Additions/Corrections (front)
  • r: Bollettino, 19 Nov 2016
  • ab: Bollettino, 22 Dec 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 14 Apr 2019

Quantcast