Catholic-Hierarchy DC

Turkey

Active Bishops Near the Age Limit


BirthdateAgeNameCurrent Title
12 Apr 1919 Archbishop Hovhannes TcholakianArchbishop of Istanbul (Armenian)
10 Mar 1935 Archbishop Kévork Khazoumian, I.C.P.B.Coadjutor Archbishop of Istanbul (Armenian)
23 Jan 1937 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber, Roman Curia
1 Sep 1939 Archbishop Ruggero Franceschini, O.F.M. Cap.Archbishop of Izmir (Smirne)
12 May 1940 Bishop Louis Pelâtre, A.A.Vicar Apostolic of Istanbul

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 17 Mar 2014