Catholic-Hierarchy DC

Turkey

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
5 Mar 1967 Archbishop Hovhannes TcholakianArchbishop of Istanbul (Armenian)
5 Oct 1975 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
30 Oct 1976 Sergio Cardinal SebastianiPresident Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia
9 Apr 1983 Archbishop Giuseppe Germano Bernardini, O.F.M. Cap.Archbishop Emeritus of Izmir (Smirne)
6 Jan 1986 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber, Roman Curia
20 Oct 1989 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
13 Sep 1992 Bishop Louis Pelâtre, A.A.Vicar Apostolic of Istanbul
3 Oct 1993 Archbishop Ruggero Franceschini, O.F.M. Cap.Archbishop of Izmir (Smirne)
4 Nov 1995 Archbishop Antonio LucibelloApostolic Nuncio to Turkey
7 Apr 2002 Archbishop Kévork Khazoumian, I.C.P.B.Coadjutor Archbishop Emeritus of Istanbul (Armenian)
3 Mar 2012 Archbishop Julio MuratApostolic Nuncio to Zambia
13 Sep 2014 Archbishop Boghos Lévon ZékiyanApostolic Administrator of Istanbul (Armenian)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 20 Aug 2014