Catholic-Hierarchy DC

Turkey

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
12 Apr 1919 Archbishop Hovhannes TcholakianArchbishop of Istanbul (Armenian)
27 Sep 1928 Archbishop Giuseppe Germano Bernardini, O.F.M. Cap.Archbishop Emeritus of Izmir (Smirne)
2 Mar 1929 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
11 Apr 1931 Sergio Cardinal SebastianiPresident Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia
20 May 1933 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
10 Mar 1935 Archbishop Kévork Khazoumian, I.C.P.B.Coadjutor Archbishop Emeritus of Istanbul (Armenian)
23 Jan 1937 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber, Roman Curia
1 Sep 1939 Archbishop Ruggero Franceschini, O.F.M. Cap.Archbishop of Izmir (Smirne)
12 May 1940 Bishop Louis Pelâtre, A.A.Vicar Apostolic of Istanbul
25 Feb 1942 Archbishop Antonio LucibelloApostolic Nuncio to Turkey
21 Oct 1943 Archbishop Boghos Lévon ZékiyanApostolic Administrator of Istanbul (Armenian)
18 Aug 1961 Archbishop Julio MuratApostolic Nuncio to Zambia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 20 Aug 2014