Catholic-Hierarchy DC

Solomon Islands

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
13 Mar 1954 Andrea Cardinal Cordero Lanza di MontezemoloArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
1 Dec 1956 Bishop Bernard Cyril O’Grady, O.P.Bishop Emeritus of Gizo
18 Mar 1962 Antonio Maria Cardinal Vegli˛President of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
19 Mar 1965 Archbishop Ramiro Moliner InglÚsApostolic Nuncio to Albania
26 Mar 1966 Archbishop Adrian Thomas Smith, S.M.Archbishop of Honiara
19 Mar 1972 Archbishop Adolfo Tito YllanaApostolic Nuncio to Congo, Democratic Republic of
29 Jun 1975 Bishop Luciano Capelli, S.D.B.Bishop of Gizo
21 Oct 1976 Archbishop Francisco Montecillo PadillaApostolic Nuncio to Tanzania
20 Dec 1980 Bishop John Doaninoel, S.M.Auxiliary Bishop of Honiara
30 May 1986 Bishop Christopher Michael Cardone, O.P.Bishop of Auki
28 Jun 1986 Archbishop Santo Rocco GangemiApostolic Nuncio to Guinea
2 Jul 1988 Archbishop Michael Wallace BanachApostolic Nuncio to Papua New Guinea

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 1 Jun 2014