Catholic-Hierarchy DC

Solomon Islands

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
4 Jun 1977 Andrea Cardinal Cordero Lanza di MontezemoloArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
24 Apr 1983 Archbishop Adrian Thomas Smith, S.M.Archbishop of Honiara
6 Oct 1985 Antonio Maria Cardinal Vegli˛President of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
22 Feb 1993 Archbishop Ramiro Moliner InglÚsApostolic Nuncio to Albania
19 May 1995 Bishop Bernard Cyril O’Grady, O.P.Bishop Emeritus of Gizo
9 Jun 2001 Bishop Christopher Michael Cardone, O.P.Bishop of Auki
6 Jan 2002 Archbishop Adolfo Tito YllanaApostolic Nuncio to Congo, Democratic Republic of
23 May 2006 Archbishop Francisco Montecillo PadillaApostolic Nuncio to Tanzania
21 Oct 2007 Bishop Luciano Capelli, S.D.B.Bishop of Gizo
8 Mar 2008 Bishop John Doaninoel, S.M.Auxiliary Bishop of Honiara
17 Mar 2012 Archbishop Santo Rocco GangemiApostolic Nuncio to Guinea
27 Apr 2013 Archbishop Michael Wallace BanachApostolic Nuncio to Papua New Guinea

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 17 Apr 2014