Catholic-Hierarchy DC

Eritrea

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
12 Oct 1940 Archbishop Silvano Maria Tomasi, C.S.Permanent Observer Emeritus to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva
24 Dec 1948 Archbishop Menghesteab Tesfamariam, M.C.C.I.Archbishop of Asmara (Eritrean)
25 May 1950 Bishop Thomas Osman, O.F.M. Cap.Bishop of Barentu (Eritrean)
7 Mar 1952 Dominique François Joseph Cardinal MambertiPrefect of the Apostolic Signatura, Roman Curia
15 Apr 1953 Archbishop Leo BoccardiApostolic Nuncio to Iran
15 Jan 1954 Bishop Angelo Pagano, O.F.M. Cap.Vicar Apostolic of Harar, Ethiopia
25 Jan 1958 Bishop Kindane YebioBishop of Keren (Eritrean)
4 Oct 1961 Archbishop Hubertus Matheus Maria van MegenApostolic Nuncio to Kenya
25 Aug 1965 Father Luís Miguel Muñoz CárdabaApostolic Nuncio to Sudan
23 Oct 1970 Bishop Fikremariam Hagos TsalimBishop of Segheneity (Eritrean)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_d, v3.3.4, 28 Mar 2020; Data: 31 Mar 2020

Quantcast