Catholic-Hierarchy DC

Bishop Máximo Yurramendi Alcáin

Deceased

Apostolic Administrator of Ciudad Rodrigo

Titular Bishop of Messene


Events

DateAgeEventTitle
30 Jul 1897BornUrnieta
19 Mar 192224.6Ordained PriestPriest
25 Nov 194548.3AppointedApostolic Administrator of Ciudad Rodrigo, Spain
25 Nov 194548.3AppointedTitular Bishop of Messene
31 Mar 194648.7Ordained BishopTitular Bishop of Messene
25 Jan 194951.5DiedApostolic Administrator of Ciudad Rodrigo, Spain

MicroData Summary for Máximo Yurramendi Alcáin:
Bishop Máximo Yurramendi Alcáin (born , died ) Apostolic Administrator of Ciudad Rodrigo

  • a priest for 26.8 years
  • a bishop for 2.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013