Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Xavier Wang Zepu (Tse-pu)

Deceased

Bishop Emeritus of Wanxian [Wanhsien]

Titular Bishop of Mactaris


Events

DateAgeEventTitle
3 Nov 1872BornChungking
23 Jan 190936.2Ordained PriestPriest
16 Dec 192957.1AppointedVicar Apostolic of Wanhsien [Wanxian], China
16 Dec 192957.1AppointedTitular Bishop of Sinda
24 Feb 193057.3Ordained BishopTitular Bishop of Sinda
11 Apr 194673.4AppointedBishop of Wanxian [Wanhsien], China
3 Jul 194774.7RetiredBishop of Wanxian [Wanhsien], China
3 Jul 194774.7AppointedTitular Bishop of Mactaris
1959²86.2DiedBishop Emeritus of Wanxian [Wanhsien], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Francis Xavier Wang Zepu (Tse-pu):
Bishop Francis Xavier Wang Zepu (Tse-pu) (born ) Bishop Emeritus of Wanxian [Wanhsien]

  • a priest for 49.9 years
  • a bishop for 28.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 11

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013