Catholic-Hierarchy DC

Francesco di Paola Cardinal Villadecani

Deceased

Archbishop of Messina

Cardinal-Priest of Santi Bonifacio ed Alessio


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1780BornMessina
18 Sep 180222.5Ordained PriestPriest of Messina, Italy
2 Oct 182040.6AppointedTitular Bishop of Orthosias in Caria
28 Oct 182040.6Ordained BishopTitular Bishop of Orthosias in Caria
25 Apr 182343.1SelectedArchbishop of Messina, Italy
17 Nov 182343.7ConfirmedArchbishop of Messina, Italy
27 Jan 184362.9Elevated to Cardinal
22 Jun 184363.3AppointedCardinal-Priest of Santi Bonifacio ed Alessio
13 Jun 1861³81.3DiedArchbishop of Messina, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Francesco di Paola Villadecani
Francesco di Paola Cardinal Villadecani (born , died ) Archbishop of Messina

  • a priest for 58.7 years
  • a bishop for 40.6 years
  • a cardinal for 18.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 174, Number 14,501
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 262, and Page 293
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1820, Number 52
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 27 Jan 1843

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 5 Jun 2016