Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jesús Villareal y Fierro

Deceased

Bishop of San Andrés Tuxtla, Veracruz


Events

DateAgeEventTitle
26 Apr 1884BornDurango
28 Oct 190824.5Ordained PriestPriest
12 Sep 193349.4AppointedBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
29 Oct 193349.5Ordained BishopBishop of Tehuantepec, Oaxaca, México
23 May 195975.1AppointedBishop of San Andrés Tuxtla, Veracruz, México
20 Feb 196580.8DiedBishop of San Andrés Tuxtla, Veracruz, México

MicroData Summary for Jesús Villareal y Fierro:
Bishop Jesús Villareal y Fierro (born , died ) Bishop of San Andrés Tuxtla

  • a priest for 56.3 years
  • a bishop for 31.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 78

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013