Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giulio Vaccaro

Deceased

Archbishop of Bari (-Canosa)


Events

DateAgeEventTitle
10 Apr 1851BornNaples
19 Sep 187423.4Ordained PriestPriest
4 Jun 189140.2AppointedBishop of Trivento, Italy
7 Jun 189140.2Ordained BishopBishop of Trivento, Italy
30 Nov 189645.6AppointedCoadjutor Archbishop of Trani e Barletta (e Nazareth e Bisceglie), Italy
30 Nov 189645.6AppointedTitular Archbishop of Ancyra
24 Mar 189847.0AppointedArchbishop of Bari (-Canosa), Italy
10 Mar 192472.9DiedArchbishop of Bari (-Canosa), Italy

MicroData Summary for Giulio Vaccaro:
Archbishop Giulio Vaccaro (born , died ) Archbishop of Bari (-Canosa)

  • a priest for 49.5 years
  • a bishop for 32.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1925
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 100, and Page 141
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 561, and Page 567
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 80

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013