Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alfonso Tóriz Cobián

Deceased

Bishop Emeritus of Querétaro


Events

DateAgeEventTitle
12 Aug 1913BornJuchitlán
28 Oct 193926.2Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
24 Aug 195441.0AppointedCoadjutor Bishop of Chilapa, Guerrero, México
24 Aug 195441.0AppointedTitular Bishop of Avissa
31 Oct 195441.2Ordained BishopTitular Bishop of Avissa
12 Jan 195642.4AppointedBishop of Chilapa, Guerrero, México
20 Mar 195844.6AppointedBishop of Querétaro, México
25 Oct 198875.2RetiredBishop of Querétaro, México
25 Mar 199278.6DiedBishop Emeritus of Querétaro, México

MicroData Summary for Alfonso Tóriz Cobián:
Bishop Alfonso Tóriz Cobián (born , died ) Bishop Emeritus of Querétaro

  • a priest for 52.4 years
  • a bishop for 37.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1954
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013