Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ivan Josip Tomazic

Deceased

Bishop of Lavant


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1876BornSvetnik Miklavz pri Ormozu
5 Dec 189822.3Ordained PriestPriest
8 Jun 192851.9AppointedAuxiliary Bishop of Lavant, Slovenia
8 Jun 192851.9AppointedTitular Bishop of Bargala
1 Aug 192852.0Ordained BishopTitular Bishop of Bargala
27 Jun 193356.9AppointedBishop of Lavant, Slovenia
27 Feb 194972.6DiedBishop of Lavant, Slovenia

MicroData Summary for Ivan Josip Tomazic:
Bishop Ivan Josip Tomazic (born , died ) Bishop of Lavant

  • a priest for 50.2 years
  • a bishop for 20.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1950
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013