Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hovhannes Tertsakian, C.A.M. †

Deceased

Apostolic Exarch Emeritus of United States of America and Canada (Armenian), New York

Titular Bishop of Trapezus degli Armeni


Events

DateAgeEventTitle
3 Jan 1924BornAleppo, Syria
8 Sep 194824.6Ordained PriestPriest of Congregazione Mechitarista di Venezia
5 Jan 199571.0AppointedApostolic Exarch of United States of America and Canada (Armenian), New York
5 Jan 199571.0AppointedTitular Bishop of Trapezus degli Armeni
29 Apr 199571.3Ordained BishopTitular Bishop of Trapezus degli Armeni
30 Nov 200076.9RetiredApostolic Exarch of United States of America and Canada (Armenian), New York
28 Jan 200278.0DiedApostolic Exarch Emeritus of United States of America and Canada (Armenian), New York

MicroData Summary for Hovhannes Tertsakian:
Bishop Hovhannes Tertsakian C.A.M. (born , died ) Apostolic Exarch Emeritus of United States of America and Canada

  • a priest for 53.3 years
  • a bishop for 6.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Number 12,509
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 19 Jul 2015