Catholic-Hierarchy DC

Bishop Léonce Tchantayan

Deceased

Bishop Emeritus of Ispahan {Esfáan) (Armenian)

Titular Bishop of Sebastopolis in Armenia

Auxiliary Bishop of Cilicia (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
20 Jan 1908BornKonia, Turkey
1 Nov 193729.8Ordained PriestPriest
5 Aug 196759.5SelectedBishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran
29 Aug 196759.6ConfirmedBishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran
19 Nov 196759.8Ordained BishopBishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran
16 Jan 197264.0ResignedBishop of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran
16 Jan 197264.0AppointedAuxiliary Bishop of Cilicia (Armenian), Lebanon
16 Jan 197264.0AppointedTitular Bishop of Sebastopolis in Armenia
13 Nov 199082.8DiedBishop Emeritus of Ispahan {Esfáan) (Armenian), Iran

MicroData Summary for Léonce Tchantayan:
Bishop Léonce Tchantayan (born , died ) Bishop Emeritus of Ispahan {Esfáan)

  • a priest for 53.0 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013