Catholic-Hierarchy DC

Bishop François Camille Van Ronslé, C.I.C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Léopoldville

Titular Bishop of Tymbrias


Events

DateAgeEventTitle
18 Sep 1862BornLovendeghem, Belgium
18 Dec 188624.3Ordained PriestPriest of Gent {Ghent, Gand}, Belgium
29 Jun 188926.8ProfessedPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
5 Jun 189633.7AppointedVicar Apostolic of Belgian Congo {Congo Belga} o Indipendente, Congo (Dem. Rep.)
5 Jun 189633.7AppointedTitular Bishop of Tymbrias
24 Feb 189734.4Ordained BishopTitular Bishop of Tymbrias
4 Mar 192663.5ResignedVicar Apostolic of Léopoldville, Congo (Dem. Rep.)
14 Nov 193876.2DiedVicar Apostolic Emeritus of Léopoldville, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for François Camille Van Ronslé:
Bishop François Camille Van Ronslé C.I.C.M. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Léopoldville

  • a priest for 51.9 years
  • a bishop for 41.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • d: Annuario Pontificio, Year 1939
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 574

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 10 Jan 2014