Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Rokossian

Deceased

Archbishop of Istanbul (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
15 May 1848BornConstantinople
Jul 1871³23.1Ordained PriestPriest
1 Oct 191163.4AppointedAuxiliary Bishop of Cilicia (Armenian), Lebanon
1 Oct 191163.4AppointedTitular Archbishop of Achrida (Armenia)
22 Oct 191163.4Ordained BishopTitular Archbishop of Achrida (Armenia)
29 Jun 192880.1SelectedArchbishop of Istanbul (Armenian), Turkey
1 Jul 192880.1ConfirmedArchbishop of Istanbul (Armenian), Turkey
8 Jun 193183.1DiedArchbishop of Istanbul (Armenian), Turkey

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Joseph Rokossian:
Archbishop Joseph Rokossian (born , died ) Archbishop of Istanbul

  • a priest for 59.9 years
  • a bishop for 19.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 35
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 78

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013