Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maurizio Raspini

Deceased

Bishop Emeritus of Oppido Mamertina

Titular Bishop of Sebarga


Events

DateAgeEventTitle
1 Apr 1892BornOleggio
22 Dec 191826.7Ordained PriestPriest of Novara, Italy
9 May 195361.1AppointedBishop of Oppido Mamertina, Italy
26 Jul 195361.3Ordained BishopBishop of Oppido Mamertina, Italy
6 Jan 196572.8ResignedBishop of Oppido Mamertina, Italy
6 Jan 196572.8AppointedTitular Bishop of Sebarga
6 Apr 197280.0DiedBishop Emeritus of Oppido Mamertina, Italy

MicroData Summary for Maurizio Raspini:
Bishop Maurizio Raspini (born , died ) Bishop Emeritus of Oppido Mamertina

  • a priest for 53.3 years
  • a bishop for 18.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1973
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013