Catholic-Hierarchy DC

Bishop Kevin Lawrence Rafferty

Deceased

Auxiliary Bishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland

Titular Bishop of Ausuaga


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1933BornGarvagh
2 Jun 195723.9Ordained PriestPriest of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
19 Jun 199057.0AppointedAuxiliary Bishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain
19 Jun 199057.0AppointedTitular Bishop of Ausuaga
15 Aug 199057.1Ordained BishopTitular Bishop of Ausuaga
19 Apr 199662.8DiedAuxiliary Bishop of Saint Andrews and Edinburgh, Scotland, Great Britain

MicroData Summary for Kevin Lawrence Rafferty:
Bishop Kevin Lawrence Rafferty (born , died ) Auxiliary Bishop of Saint Andrews and Edinburgh

  • a priest for 38.9 years
  • a bishop for 5.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 123, Number 11,075
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 153, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013