Catholic-Hierarchy DC

Bishop Richard Preston

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Hexham and Newcastle, England

Titular Bishop of Phocaea


Events

DateAgeEventTitle
12 Dec 1856BornSt. Leonards Gate
7 Jun 188427.5Ordained PriestPriest of Liverpool, England, Great Britain
31 Mar 190043.3AppointedAuxiliary Bishop of Hexham and Newcastle, England, Great Britain
31 Mar 190043.3AppointedTitular Bishop of Phocaea
25 Jul 190043.6Ordained BishopTitular Bishop of Phocaea
22 Dec 190448.0ResignedAuxiliary Bishop of Hexham and Newcastle, England, Great Britain
9 Feb 190548.2DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Hexham and Newcastle, England, Great Britain

MicroData Summary for Richard Preston:
Bishop Richard Preston (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Hexham and Newcastle

  • a priest for 20.7 years
  • a bishop for 4.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: CL, 22 Nov 2011
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 454

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013