Catholic-Hierarchy DC

Paolo Cardinal Polidori

Deceased

Prefect of the Congregation of the Council

Cardinal-Priest of Santa Prassede

Titular Archbishop of Tarsus

Titular See: (pref/Religious Discipline)


Events

DateAgeEventTitle
4 Jan 1778BornIesi, Italy
23 Jun 183456.5Elevated to Cardinal
23 Jun 183456.5AppointedCardinal-Priest of Sant’Eusebio
21 Nov 183456.9AppointedPrefect of the Roman Curia - Other
12 Jul 184163.5AppointedCardinal-Priest of Santa Prassede
15 Sep 184163.7AppointedPrefect of the Congregation of the Council
23 Jan 184466.1AppointedTitular Archbishop of Tarsus
11 Feb 184466.1Ordained BishopTitular Archbishop of Tarsus
23 Apr 184769.3DiedPrefect of the Congregation of the Council

MicroData Summary for Paolo Polidori:
Cardinal Paolo Polidori (born , died ) Prefect of Council

  • a bishop for 3.2 years
  • a cardinal for 12.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 360

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013