Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ignacio Padilla Estrada (Guardiola), O.S.A. †

Deceased

Bishop of Yucatán (Mérida)


Events

DateAgeEventTitle
Dec 1696³BornMexico City, México
14 Mar 174346.2SelectedArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
20 May 174346.4ConfirmedArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
11 Oct 174447.8Ordained BishopArchbishop of Santo Domingo, Dominican Republic
22 Apr 175356.3SelectedArchbishop (Personal Title) of Yucatán (Mérida), México
28 May 175356.4ConfirmedArchbishop (Personal Title) of Yucatán (Mérida), México
7 Nov 175356.9InstalledBishop of Yucatán (Mérida), México
20 Jul 176063.6DiedBishop of Yucatán (Mérida), México

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ignacio Padilla Estrada (Guardiola):
Archbishop Ignacio Padilla Estrada (Guardiola) O.S.A. (born Dec 1696, died ) Bishop of Yucatán (Mérida)

  • a bishop for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 199, and Page 448
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 63, Number 291
  • bd: CB, 17 Jul 2014
  • bd: Le Petit Episcopologe, Issue 219, Additions/Corrections (back)
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1744, Number 28

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 11 Nov 2015