Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincenzo Maria Marolda, C.SS.R. †

Deceased

Bishop of Capaccio e Vallo della Lucania

Titular Bishop of Samosata


Events

DateAgeEventTitle
24 Jul 1803BornMuro Lucano
14 Mar 181915.6ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
24 Sep 182522.1Ordained DeaconDeacon of Congregation of the Most Holy Redeemer
25 Mar 182622.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
20 May 184440.8SelectedBishop of Trapani, Italy
22 Jul 184440.9ConfirmedBishop of Trapani, Italy
28 Jul 184441.0Ordained BishopBishop of Trapani, Italy
24 Dec 184441.4InstalledBishop of Trapani, Italy
18 Oct 185148.2ResignedBishop of Trapani, Italy
18 Mar 185248.6AppointedTitular Bishop of Samosata
18 Mar 185248.6AppointedApostolic Administrator of Capaccio e Vallo della Lucania, Italy
8 Aug 185451.0DiedApostolic Administrator of Capaccio e Vallo della Lucania, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Maria Marolda:
Bishop Vincenzo Maria Marolda C.SS.R. (born , died ) Bishop of Capaccio e Vallo della Lucania

  • a priest for 28.3 years
  • a bishop for 10.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 180, and Page 497
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 179
  • ob/r/d: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015