Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Marinari, O. Carm. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Ostia (-Velletri)

Titular Bishop of Thagaste


Events

DateAgeEventTitle
10 Jan 1605BornGrottaglie
8 Apr 162823.2Ordained PriestPriest of Order of Our Lady of Mt. Carmel
7 Feb 166762.0AppointedAuxiliary Bishop of Ostia (-Velletri), Italy
7 Feb 166762.0AppointedTitular Bishop of Thagaste
13 Feb 166762.0Ordained BishopTitular Bishop of Thagaste
20 Aug 168984.6DiedAuxiliary Bishop of Ostia (-Velletri), Italy

MicroData Summary for Antonio Marinari:
Bishop Antonio Marinari O. Carm. (born , died ) Auxiliary Bishop of Ostia (-Velletri)

  • a priest for 61.3 years
  • a bishop for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 326
  • ob/c2+: CB, 28 Nov 2014
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1667, Number 1

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.4, 21 Mar 2015; Data: 7 Apr 2015