Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph-Tobie Mariétan, C.R.A. †

Deceased

Abbot Emeritus of Saint-Maurice

Titular Bishop of Agathopolis


Events

DateAgeEventTitle
2 Feb 1874BornVal d&Rsquo;Illiez
189823.9ProfessedMember of Swiss Congregation of Canons Regular of Saint Maurice of Agaune
3 Sep 189925.6Ordained PriestPriest of Swiss Congregation of Canons Regular of Saint Maurice of Agaune
13 Aug 191440.5SelectedAbbot of Saint-Maurice, Switzerland
13 Oct 191440.7ConfirmedAbbot of Saint-Maurice, Switzerland
13 Oct 191440.7AppointedTitular Bishop of Bethleem
6 Dec 191440.8Ordained BishopTitular Bishop of Bethleem
18 Jan 193157.0ResignedAbbot of Saint-Maurice, Switzerland
8 Feb 193157.0AppointedTitular Bishop of Agathopolis
10 Jan 194368.9DiedAbbot Emeritus of Saint-Maurice, Switzerland

MicroData Summary for Joseph-Tobie Mariétan:
Bishop Joseph-Tobie Mariétan C.R.A. (born , died ) Abbot Emeritus of Saint-Maurice

  • a priest for 43.4 years
  • a bishop for 28.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1914, Number 68
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013