Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Mantecón y Ibáñez

Deceased

Bishop of Antequera, Oaxaca


Events

DateAgeEventTitle
5 Jan 1784³BornOaxaca
29 Oct 182036.8Ordained DeaconDeacon
4 Mar 182137.2Ordained PriestPriest
25 Jan 184460.1AppointedBishop of Antequera, Oaxaca, México
9 Jun 184460.4Ordained BishopBishop of Antequera, Oaxaca, México
8 Jul 184460.5InstalledBishop of Antequera, Oaxaca, México
11 Feb 185268.1DiedBishop of Antequera, Oaxaca, México

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antonio Mantecón y Ibáñez:
Bishop Antonio Mantecón y Ibáñez (born , died ) Bishop of Antequera, Oaxaca

  • a priest for 30.9 years
  • a bishop for 7.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 78
  • ob/c23: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Number 16,028

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013