Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Garcia Cantarines

Deceased

Auxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca

Titular Bishop of Hippos


Events

DateAgeEventTitle
25 Sep 1767BornCórdoba
1798¹30.3Ordained PriestPriest
24 Apr 184577.6AppointedAuxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca, México
24 Apr 184577.6AppointedTitular Bishop of Hippos
28 Sep 184578.0Ordained BishopTitular Bishop of Hippos
6 Nov 184780.1DiedAuxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca, México

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Francisco Garcia Cantarines:
Bishop Francisco Garcia Cantarines (born , died ) Auxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca

  • a priest for 49.8 years
  • a bishop for 2.1 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 215

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013