Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Filippo Manetti

Deceased

Titular Archbishop of Sardes


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1817BornRonciglione
4 Apr 184022.6Ordained PriestPriest
22 Feb 186749.4AppointedTitular Bishop of Tripolis in Phoenicia
10 Mar 186749.5Ordained BishopTitular Bishop of Tripolis in Phoenicia
17 Sep 187558.0AppointedTitular Archbishop of Sardes
28 Sep 187962.0DiedTitular Archbishop of Sardes

MicroData Summary for Filippo Manetti:
Archbishop Filippo Manetti (born , died ) Titular Archbishop of Sardes

  • a priest for 39.4 years
  • a bishop for 12.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 501, and Page 567

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015