Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Maggi, P.I.M.E. †

Deceased

Bishop of Hanzhong [Hanchung], China


Events

DateAgeEventTitle
14 Mar 1898Born
191920.7ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
26 Mar 192123.0Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
13 Jan 194950.8AppointedBishop of Hanzhong [Hanchung], China
20 Mar 194951.0Ordained BishopBishop of Hanzhong [Hanchung], China
17 Aug 196365.4DiedBishop of Hanzhong [Hanchung], China

MicroData Summary for Giuseppe Maggi
Bishop Giuseppe Maggi P.I.M.E. (born , died ) Bishop of Hanzhong [Hanchung]

EventPlace
Birth PlaceDalmine, Diocese of Bergamo, Italy
Ordained BishopCathedral, Hanchung, Diocese of Hanzhong [Hanchung]

  • a priest for 42.3 years
  • a bishop for 14.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c3: Le Petit Episcopologe, Issue 132, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,949, Number 20
  • b: Bishops-In-China.com, 19 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast