Catholic-Hierarchy DC

Alexis-Henri-Marie Cardinal Lépicier, O.S.M. †

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation of the Affairs of Religious

Cardinal-Priest of Santa Susanna


Events

DateAgeEventTitle
28 Feb 1863BornVaucouleurs, France
19 Sep 188522.6Ordained PriestPriest of Order of Friar Servants of Mary
13 May 191350.2AppointedPrior General of Order of Friar Servants of Mary
27 May 192057.2ResignedPrior General of Order of Friar Servants of Mary
22 May 192461.2AppointedTitular Archbishop of Tarsus
29 May 192461.3Ordained BishopTitular Archbishop of Tarsus
11 Jun 192461.3AppointedOfficial of the Congregation for Propagation of the Faith
15 Apr 192764.1AppointedOfficial of the Congregation for Propagation of the Faith
19 Dec 192764.8AppointedCardinal-Priest of Santa Susanna
19 Dec 192764.8Elevated to Cardinal
17 Dec 192865.8AppointedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
31 Dec 193572.8ResignedPrefect of the Congregation of the Affairs of Religious
20 May 193673.2DiedPrefect Emeritus of the Congregation of the Affairs of Religious

MicroData Summary for Alexis-Henri-Marie Lépicier:
Cardinal Alexis-Henri-Marie Lépicier O.S.M. (born , died ) Prefect Emeritus of Affairs of Religious

  • a priest for 50.7 years
  • a bishop for 12.0 years
  • a cardinal for 8.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1924, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013