Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alejandro Labaca Ugarte, O.F.M. Cap. †

Deceased

Vicar Apostolic of Aguarico

Titular Bishop of Pomaria

Titular See: (Emanuele de Baizama)


Events

DateAgeEventTitle
19 Apr 1920BornBeizama, Spain
29 Sep 194222.4ProfessedMember of Order of Friars Minor Capuchin
22 Dec 194525.7Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
22 Jan 196544.8AppointedPrefect of Aguarico, Ecuador
26 Jun 197050.2ResignedPrefect of Aguarico, Ecuador
2 Jul 198464.2AppointedVicar Apostolic of Aguarico, Ecuador
2 Jul 198464.2AppointedTitular Bishop of Pomaria
9 Dec 198464.6Ordained BishopTitular Bishop of Pomaria
2 Jul 198767.2DiedVicar Apostolic of Aguarico, Ecuador

MicroData Summary for Alejandro Labaca Ugarte:
Bishop Alejandro Labaca Ugarte O.F.M. Cap. (born , died ) Vicar Apostolic of Aguarico

  • a priest for 41.5 years
  • a bishop for 2.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013