Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Salim Ghazal, B.S. †

Deceased

Curial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)

Titular Archbishop of Edessa in Osrhoëne dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
7 Jul 1931BornMachghara
22 Jun 195827.0Ordained PriestPriest of Arrouhbaniat Albassiliat Almoukhalissiat (Melkite Greek)
22 Jun 200170.0AppointedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
22 Jun 200170.0AppointedTitular Archbishop of Edessa in Osrhoëne dei Greco-Melkiti
5 Aug 200170.1Ordained BishopTitular Archbishop of Edessa in Osrhoëne dei Greco-Melkiti
14 Apr 200573.8ResignedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
29 Apr 201179.8DiedCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Salim Ghazal:
Archbishop Salim Ghazal B.S. (born , died ) Curial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch}

  • a priest for 52.9 years
  • a bishop for 9.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Annuario Pontificio, Year 2007
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 164, Number 14,011

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013