Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jeremiah Kinane

Deceased

Archbishop of Cashel (-Emly)


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1884BornUpperchurch
24 Apr 191025.4Ordained PriestPriest
21 Apr 193348.4AppointedBishop of Waterford and Lismore, Ireland
29 Jun 193348.6Ordained BishopBishop of Waterford and Lismore, Ireland
31 Jan 194257.2AppointedCoadjutor Archbishop of Cashel (-Emly), Ireland
31 Jan 194257.2AppointedTitular Archbishop of Dercos (Dercus)
11 Sep 194661.8SucceededArchbishop of Cashel (-Emly), Ireland
18 Feb 195974.3DiedArchbishop of Cashel (-Emly), Ireland

MicroData Summary for Jeremiah Kinane:
Archbishop Jeremiah Kinane (born , died ) Archbishop of Cashel (-Emly)

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 25.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 45

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013