Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giacomo Giuseppe Jans

Deceased

Bishop of Aosta


Events

DateAgeEventTitle
10 Mar 1810BornLiliane
19 Sep 183525.5Ordained PriestPriest
22 Feb 186756.9AppointedBishop of Aosta, Italy
1 May 186757.1Ordained BishopBishop of Aosta, Italy
21 Mar 187262.0DiedBishop of Aosta, Italy

MicroData Summary for Giacomo Giuseppe Jans:
Bishop Giacomo Giuseppe Jans (born , died ) Bishop of Aosta

  • a priest for 36.5 years
  • a bishop for 4.9 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 131

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013